Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

Chat pt."Bezruchowe objawy choroby Parkinsona"


Rozmowa Pani dr Marty Leńskiej-Mieciek z Internautą nr 1

Pytanie
Witam, Pani Doktor. Mam 39 lat od 9 lat mam drżenie prawej ręki, sztywność i spowolnienie ruchowe tej dłoni, a ostatnio prawej nogi. Potwierdzono diagnozę choroby Parkinsona. Zażywam REQUIP MODUTAB 1 x 4 mg, NAKOM MITE 4 x 125 mg PROPRANOLOL 10 mg x 2. Pracuje zawodowo firma organizuje nam wyjazd do SPA i w związku z tym mam pytanie czy mogę oczywiście z umiarem skorzystać z np. solarium sauny fińskiej czy sauny na podczerwień?

Odpowiedź.
Pani Ewo, w dostępnej literaturze brak jest doniesień na temat stosowania sauny czy korzystania z solarium w chorobie Parkinsona. Niemniej jednak w chorobie Parkinsona występują zaburzenia unerwienia autonomicznego (w tym układu sercowo naczyniowego) i w związku z tym nie polecałabym korzystania z sauny.  

Rozmowa Pani Prof. dr hab. med. Urszuli Fiszer z Internautą nr 2

Pytanie  
Ciocia choruje 8 lat. Przyjmuje 4 x 0,5 tabl. Sinemet CR 200/50 oraz 2 x 1 tabl. Viregyt K. Czuje się dobrze, tylko dokucza jej prawa noga - kilka razy dziennie (ale też nie każdego dnia) przez kilkanaście minut do godziny pojawiają się niezbyt mocne ruchy mimowolne oraz "kręcenie" tą nogą. Godzinę lub 2 godz. po przyjęciu Sinemetu. Czy jest możliwość zmniejszenia takich sytuacji? Drugie pytanie - czy są lepsze, nowsze leki, które można by było zastosować? Przeczytałam np.: o leku Azilect.

Odpowiedź.  
Szanowna Pani objawy, o których Pani pisze są możliwe do opanowania przy pomocy leków. Pani Ciocia przyjmuje tylko dwa leki istnieje możliwość dodania innych preparatów, ale o dalszym leczeniu może zdecydować lekarz po osobistym zbadaniu - wskazana konsultacja neurologiczna.
 

Rozmowa Pani dr Marty Leńskiej-Mieciek z Internautą nr 3

Pytanie  
Dzień dobry! Mam 50 lat. Chorobę Parkinsona stwierdzono u mnie w 2009 roku. Od kilku miesięcy cierpię z powodu częstomoczu i nie trzymania moczu. Posiew moczu i USG jamy brzusznej nic nie wykazało. Czy problem ten może być związany z chorobą Parkinsona?

Odpowiedź.  
Pani Jolanto, problemy dyzuryczne mogą występować w przebiegu choroby Parkinsona, jednak w Pani przypadku w pierwszej kolejności należy skonsultować się z ginekologiem, a następnie urologiem.

Pytanie
Ginekologicznie i urologicznie byłam badana. Wszystko jest dobrze.

Odpowiedź.
Pani Jolanto, w tej sytuacji zaburzenia, które Pani opisuje najprawdopodobniej są wynikiem choroby Parkinsona. W jej obraz są bowiem wpisane zaburzenia unerwienia autonomicznego - w tym również układu moczowego.

Pytanie
Mam jeszcze jedno pytanie: Czy bóle mięśni i stawów mogą być też związane z tą chorobą? Odczuwam je szczególnie rano przy rozruchu. Często zdarza się, że przez cały dzień jestem obolała i trudno mi się poruszać. Biorę Madopar 125 hbs 4 x 1 i Madopar 62,5 1 x dziennie. Biorę też inne leki.

Odpowiedź.
Pani Jolanto, bóle mięśni i stawów występują w chorobie Parkinsona i są najczęściej związane z fazą "off". W Pani przypadku najprawdopodobniej w godzinach porannych bóle wynikają ze wzmożonego napięcia mięśni. Warto o tych objawach poinformować swojego lekarza, który może zadecydować o sposobie modyfikacji leczenia. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej rehabilitacji ruchowej.
 
Rozmowa Pani Prof. dr hab. med. Urszuli Fiszer z Internautą nr 4

Pytanie  
Dzień dobry. Moja mama choruje od 11 lat na chorobę Parkinsona. Ma 79 lat. W tym roku jej stan się pogorszył, z powodu obniżenia kręgów kręgosłupa. Nie mogła w ogóle chodzić, a nawet podnieść się. Obecnie porusza się przy pomocy balkonika, ale ma trudności z podniesieniem się. Zażywa Madopar HBS 3x1, Madopar 62,5 - po południu i wieczorem, Madopar 125 rozpuszczalny - rano, Pridinol 2x1, Meopam 2x1/2. Skarży się na bóle prawej nogi i twierdzi, że ma skurcze - "jakby chodziły mrówki". W razie bólu podaje Zoldiar, Ketonal lub Tramal, ale bóle nie ustępują. Proszę o poradę. Co podać w razie wyżej wymienionego bólu nogi. Kiedy Mama była w szpitalu we Wrocławiu na oddziale ortopedycznym podano jej w kręgosłup Diprophos - 4 zastrzyki, po których stan jej się pogorszył. Jest pod opieką neurologa, który ostatnio dołączył do jej lekarstw Requip-Modutab 2 mg 1x1. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź.   
Szanowna Pani, Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę dolegliwości bólowych w nodze prawej. Ponieważ podaje Pani, że występuje obniżenie kręgów kręgosłupa i trudności z chodzeniem wskazane byłoby badanie rezonansem magnetycznym okolicy uszkodzonego kręgu. W zależności od zmian dalsze postępowanie lecznicze.

Pytanie  
Dziękuję bardzo. Czy może mi jeszcze Pani powiedzieć kto, jaki lekarz może dać skierowanie na ten rezonans magnetyczny. Czy lekarz pierwszego kontaktu, czy neurolog?

Odpowiedź.
Proszę poprosić opiekującego się Panią lekarza ortopedy lub neurologa, nie może tego badania zlecić lekarz pierwszego kontaktu.

Pytanie
Lekarz ortopeda po obejrzeniu zdjęć rentgenowskich kolan stwierdził bardzo duże zmiany zwyrodnieniowe oraz, że kolana są do wymiany. Czy w tym wypadku jest sens starać się o ten rezonans? I czy na rezonans się długo czeka? Słyszałam, że tak. A czy jest możliwość szybszego załatwienia?

Odpowiedź.
Proszę Pani jeżeli objawy bólowe są związane z zmianami zwyrodnieniowymi w kolanach określonymi przez ortopedę to oczywiście nie ma potrzeby prowadzenia dalszej diagnostyki (w tym rezonansu magnetycznego). Być może pomocne będą iniekcje dostawowe, ale o tym musi zdecydować opiekujący się lekarz.

Rozmowa Prof. dr hab.med. Urszuli Fiszer z Internautą nr 5

Pytanie  
Choruję na chorobę Parkinsona od 6 lat, pierwsze objawy od 9 lat. Oprócz typowego drżenia lewej strony ciała, sztywnienia, mam jeszcze bóle w lewym przedramieniu, biodrze i lewej nodze. Przeciwbólowo zażywam duże dawki Ketonalu, ale jego skuteczność jest już znikoma. Poza tym moje leki to: Madopar kapsułki 125 x 7, Madopar rozpuszczalny 125 x 7, Reqiup modutab 12 mg, Amantix 2 x 1, Asertin 2 x 1. Jak radzić sobie z bólami?

Odpowiedź.  
Szanowna Pani, Postępowanie w takich sytuacjach nakazuje zdiagnozować przyczynę bólu np. czy jest powodowany nadmiernym napięciem mięśniowym, zmianami w stawie itp. Jeżeli ból jest spowodowany nadmiernym napięciem mięśniowym, którego nie można opanować lekami do zastanowienia jest zabieg operacyjny (DBS). Proszę uprzejmie zapytać neurologa przy wizycie co jest przyczyną tego bólu.

Rozmowa Prof. dr hab.med. Urszuli Fiszer z Internautą nr 6

Pytanie  
Dzień Dobry. Mam na imię Tomek, 48 lat, 2 lata temu zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona. Czy jest możliwość w Polsce wykonania badania DaTSCAN?

Odpowiedź.   
Jest możliwość np. w Zakładzie Pana prof. Królickiego w Warszawie (oczywiście niezbędne jest odpowiednie skierowanie), ale badanie to wykonywane jest tylko wtedy gdy są wątpliwości kliniczne co do rozpoznania.

Pytanie   
Dziękuję za informacje. Choroba powoli, ale niestety postępuje, ogranicza się jak dotychczas do nieporadności w pisaniu, wykonywaniu drobnych precyzyjnych czynności. Czy cichsze mówienie może być kolejnym symptomem? Na jakie jeszcze zmiany należy się przygotować?

Odpowiedź.  
Tak, zaburzenia mowy występują w chorobie Parkinsona. Oprócz leczenia farmakologicznego należy starać się o rehabilitację mowy, jest ona bardzo pomocna przy opanowaniu tych trudności.

Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy